09238RA-24N-ETD-0
NMB Technologies Corporation
Product No:
09238RA-24N-ETD-0
Description:
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
User Guide
Air Flow 141.2 CFM (3.95m³/min)
Noise 59.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.710A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 14 ~ 27.6VDC
RPM 6200 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 1.020 in H2O (255.0 Pa)
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 92mm L x 92mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 09238RA
Power (Watts) 17.04 W