Home / Headers, Male Pins / 20021121-00018D8LF
minImg
20021121-00018D8LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021121-00018D8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER SMD 18POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height -
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 18
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 50.0µin (1.27µm)
Contact Shape Square
Series Minitek127® 1.27mm
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)