Home / Headers, Male Pins / 20021122-00020D1LF
minImg
20021122-00020D1LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
20021122-00020D1LF
Description:
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.27MM
User Guide
Insulation Height 0.134" (3.40mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 125VAC
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Plastic
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series Minitek127® 20021122
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)