241A11650XE
Conec
Product No:
241A11650XE
Manufacturer:
Conec
Description:
CONN D-SUB
User Guide
Dielectric Material Polyester, Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Backset Spacing -
Mfr Conec
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Number of Positions 15
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded)
Termination Solder Cup
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Contact Form Machined
Series 241A