241A28120XE
Conec
Product No:
241A28120XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 3A
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.314" (7.98mm)
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 3
Number of Positions 15
Color Black
Contact Finish Thickness Flash
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Form Machined
Series 241A