242A14180XE
Conec
Product No:
242A14180XE
Ingress Protection IP20
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 7.5A
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.283" (7.20mm)
Mfr Conec
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E); 1 (DE, E)
Primary Material Metal
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Number of Rows 2, 2
Number of Positions 9, 9
Color Black
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Flange Feature Housing/Shell (4-40)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Form Machined
Series 242A