Home / Feed Through Capacitors / 2499-003-X5S0-151KLF
minImg
2499-003-X5S0-151KLF
Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Product No:
2499-003-X5S0-151KLF
Description:
CAP FEEDTHRU 150PF 500V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Insertion Loss -
DC Resistance (DCR) (Max) -
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 500V
Thread Size 12-28
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.468" L (6.35mm x 11.89mm)
Temperature Coefficient X5S
Height (Max) -
Product Status Active
Ratings -
Series 2499
Package / Case Axial, Bushing
Mfr Tusonix a Subsidiary of CTS Electronic Components
Capacitance 150 pF
Package Bulk
Current 20 A