Home / Flat Ribbon Cables / 300-30-04-GR-0100F
minImg
300-30-04-GR-0100F
CNC Tech
Product No:
300-30-04-GR-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CBL RIBN 4COND 0.025 GRAY 100'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Wire Gauge 30 AWG
Ratings UL Style 2678
Ribbon Thickness 0.026" (0.66mm)
First Conductor Mark Red
Series -
Length 100.0' (30.48m)
Ribbon Width 0.250" (6.35mm)
Voltage 150 V
Mfr CNC Tech
Pitch 0.025" (0.64mm)
Conductor Strand 7 Strands / 38 AWG
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Gray
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms