Home / Flat Ribbon Cables / 300-30-40-GR-0100F
minImg
300-30-40-GR-0100F
CNC Tech
Product No:
300-30-40-GR-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CBL RIBN 40COND 0.025 GRAY 100'
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Active
Wire Gauge 30 AWG
Ratings UL Style 2678
Ribbon Thickness 0.026" (0.66mm)
First Conductor Mark Red
Series -
Length 100.0' (30.48m)
Ribbon Width 1.000" (25.40mm)
Voltage 150 V
Mfr CNC Tech
Pitch 0.025" (0.64mm)
Conductor Strand 7 Strands / 38 AWG
Conductor Material Copper, Bare
Jacket Color Gray
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms