Home / Rocker Switches / 300AWSP1J1BLKM7QEIO
minImg
300AWSP1J1BLKM7QEIO
E-Switch
Product No:
300AWSP1J1BLKM7QEIO
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking O I
Termination Style PC Pin
Actuator Type Concave (Standard V)
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Vertical
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 300A
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 120 V