Home / Flat Ribbon Cables / 302-28-15-GR-0100F
minImg
302-28-15-GR-0100F
CNC Tech
Product No:
302-28-15-GR-0100F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CBL RIBN 15COND 0.05 GRAY 100'
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Active
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
First Conductor Mark Red
Series -
Length 100.0' (30.48m)
Ribbon Width 0.750" (19.05mm)
Voltage 300 V
Mfr CNC Tech
Pitch 0.050" (1.27mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Gray
Features -
Package Bulk
Insulation Resistance 100MOhms