Home / Flat Ribbon Cables / 302-28-40-GR-0300F
minImg
302-28-40-GR-0300F
CNC Tech
Product No:
302-28-40-GR-0300F
Manufacturer:
CNC Tech
Description:
CBL RIBN 40COND 0.05 GRAY 300'
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Wire Gauge 28 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.035" (0.89mm)
First Conductor Mark Red
Series -
Length 300.0' (91.44m)
Ribbon Width 2.000" (50.80mm)
Voltage 300 V
Mfr CNC Tech
Pitch 0.050" (1.27mm)
Conductor Strand 7 Strands / 36 AWG
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color Gray
Features -
Package Box
Insulation Resistance 100MOhms