Home / Tape / 305-48MMX914M-CLEAR
minImg
305-48MMX914M-CLEAR
3M
Product No:
305-48MMX914M-CLEAR
Manufacturer:
3M
Description:
TAPE BOX SEALING 1.89"X 1000YD
User Guide
Usage Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Thickness - Adhesive 0.0008" (0.8 mils, 0.021mm)
Color Clear
Backing, Carrier Polypropylene Film
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Series Tartan™ 305
Length 3000' (914m) 1000 yds
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M
Temperature Range -
Shelf Life 18 Months
Package Bulk
Tape Type Box Sealing
Width 1.89" (48.00mm)