Home / Tape / 371-CLEAR-36MMX914M
minImg
371-CLEAR-36MMX914M
3M
Product No:
371-CLEAR-36MMX914M
Manufacturer:
3M
Description:
TAPE BOX SEALING 1.42"X 999YD
User Guide
Usage Packaging, Sealing, Shipping
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Thickness - Adhesive 0.0006" (0.6 mils, 0.015mm)
Color Clear
Backing, Carrier Polypropylene Film
Product Status Obsolete
Thickness - Backing, Carrier 0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Series Scotch® 371
Length 2998' (914m) 999 yds
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M
Temperature Range -
Shelf Life 18 Months
Package Bulk
Tape Type Box Sealing
Width 1.42" (36.00mm)