3801/50SF 100
3M
Product No:
3801/50SF 100
Manufacturer:
3M
Description:
CBL RIBN 50COND 0.05 GRAY 50'
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 105°C
Cable Type Flat Cable
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Shielding Unshielded
Product Status Active
Wire Gauge 26 AWG
Ratings UL Style 2651
Ribbon Thickness 0.039" (0.99mm)
First Conductor Mark Red
Series 3801
Length 50.0' (15.24m)
Ribbon Width 2.500" (63.50mm)
Voltage 300 V
Mfr 3M
Pitch 0.050" (1.27mm)
Conductor Strand 7 Strands / 34 AWG