3SU11500AB103BA0
Siemens
Product No:
3SU11500AB103BA0
Description:
PUSHBUTTON, MOM, BLK, FLUSH
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Termination Style Spring Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 22.30mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Series 3SU1
Voltage Rating - DC 500 V
Type Standard
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 500 V