400BXW27MEFR12.5X20
Rubycon
Product No:
400BXW27MEFR12.5X20
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
In Stock : 968
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series BXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 27 µF