400HXH180MEPASN20X40
Rubycon
Product No:
400HXH180MEPASN20X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
ALUM CAP SNAP IN
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.25 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series HXH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.75 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 180 µF