400KXW120MEFC18X30
Rubycon
Product No:
400KXW120MEFC18X30
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
In Stock : 2133
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.005 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 120 µF