400LSQ2700M51X123
Rubycon
Product No:
400LSQ2700M51X123
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.961" (126.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSQ
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Rubycon
Capacitance 2700 µF