400LSU18000M90X241
Rubycon
Product No:
400LSU18000M90X241
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 9.606" (244.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.236" (31.40mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 38.9 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSU
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 54.46 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 18000 µF