400LSU3900M64X119
Rubycon
Product No:
400LSU3900M64X119
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.803" (122.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.110" (28.20mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.520" Dia (64.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 12.7 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSU
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 17.78 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 3900 µF