400LSW1000MEFC51X98
Rubycon
Product No:
400LSW1000MEFC51X98
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.976" (101.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSW
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Rubycon
Capacitance 1000 µF