400LXW150MEFR16X40
Rubycon
Product No:
400LXW150MEFR16X40
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL
In Stock : 93
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.01 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.02 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 150 µF