400QXW33MEFC12.5X20
Rubycon
Product No:
400QXW33MEFC12.5X20
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF