400WXA22MEFCGC18X16
Rubycon
Product No:
400WXA22MEFCGC18X16
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series WXA
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 22 µF