Home / DC Brushless Fans (BLDC) / 4140/MF40101VX-1000U-A99
minImg
4140/MF40101VX-1000U-A99
Sunon Fans
Product No:
4140/MF40101VX-1000U-A99
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 12VDC
In Stock : 358
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 9.9 CFM (0.277m³/min)
Noise 31.4dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.087A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 4.5 ~ 13.8VDC
RPM 8500 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart
Width 10.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.250 in H2O (62.3 Pa)
Bearing Type Vapo-Bearing™
Approval Agency cURus, TUV
Termination 2 Position Rectangular Connector
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Weight 0.035 lb (15.88 g)
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series MagLev® MF
Power (Watts) 1.05 W