420BXW82MEFR12.5X50
Rubycon
Product No:
420BXW82MEFR12.5X50
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 670 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series BXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.725 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 82 µF