420HFG560MBN40X50
Rubycon
Product No:
420HFG560MBN40X50
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 420V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.22 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 4.508 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF