420NXG150MEFC20X45
Rubycon
Product No:
420NXG150MEFC20X45
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series NXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 150 µF