44A0111-26-2-US
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44A0111-26-2-US
Description:
HOOK-UP DL STRND 26AWG RED 25'
In Stock : 8
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Jacket (Insulation) Thickness 0.0031" (0.080mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Wire Gauge 26 AWG
Ratings -
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/38
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Red
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.034" (0.86mm)