44A1121-20-0/9-9-MX
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44A1121-20-0/9-9-MX
Description:
CABLE 2CON 20AWG WHT SHLD FEET
User Guide
Operating Temperature 150°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length Enter Number of Feet in Order Quantity
Conductor Insulation Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color White
Features -
Package Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.148" (3.76mm)