Home / Multiple Conductor Cables / 44A1221-16-9/9-9CS3030
minImg
44A1221-16-9/9-9CS3030
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44A1221-16-9/9-9CS3030
Description:
CABLE 2COND 16AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0070" (0.178mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinyl Fluoride (PVF)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyvinyl Fluoride (PVF)
Voltage 1000 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color White
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.202" (5.13mm)