44AM1111-16-92-9-1KF
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44AM1111-16-92-9-1KF
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG 600V WHITE
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polyvinyl Fluoride (PVF)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44AM1111
Length -
Voltage 600V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.105" (2.67mm)