44AM1121-12-9/96-9
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44AM1121-12-9/96-9
Description:
CABLE 2COND 12AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature 150°C
Usage -
Cable Type Multi-Conductor
Shield Type Braid
Shield Material Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Thickness 0.0070" (0.178mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 12 AWG
Ratings -
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Tinned
Jacket Color White
Features -
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.251" (6.38mm)