Home / Multiple Conductor Cables / 44AM1141-18-MSL4-9CS2275
minImg
44AM1141-18-MSL4-9CS2275
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44AM1141-18-MSL4-9CS2275
Description:
CABLE 4COND 18AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature 105°C
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0060" (0.152mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/30
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.192" (4.88mm)