Home / Multiple Conductor Cables / 44AM1141-20-MST4-9CS3209
minImg
44AM1141-20-MST4-9CS3209
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Product No:
44AM1141-20-MST4-9CS3209
Description:
CABLE 4COND 20AWG WHITE SHLD
User Guide
Operating Temperature 150°C
Shield Material Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Thickness 0.0050" (0.127mm)
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Series -
Shield Coverage 85%
Length -
Conductor Insulation Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Voltage 600 V
Mfr TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Conductor Strand 19/32
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.166" (4.22mm)