450BXW120MEFR16X45
Rubycon
Product No:
450BXW120MEFR16X45
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series BXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.98 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 120 µF