450BXW39MEFR12.5X30
Rubycon
Product No:
450BXW39MEFR12.5X30
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 188
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Mfr Rubycon
Capacitance 39 µF