450HXG100MEFC25X25
Rubycon
Product No:
450HXG100MEFC25X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series HXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.68 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF