450HXG180MEFC25X35
Rubycon
Product No:
450HXG180MEFC25X35
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.73 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series HXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.422 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 180 µF