450HXG68MEFCSN20X25
Rubycon
Product No:
450HXG68MEFCSN20X25
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
In Stock : 189
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 920 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series HXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.288 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 68 µF