450KXW62MEFC12.5X40
Rubycon
Product No:
450KXW62MEFC12.5X40
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 62UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXW
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 62 µF