450PK100MEFCGC18X40
Rubycon
Product No:
450PK100MEFCGC18X40
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 280 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 336 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 100 µF