450QXW22MEFR8X45
Rubycon
Product No:
450QXW22MEFR8X45
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
In Stock : 1080
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series QXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 345 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 22 µF