450QXW82MEFC12.5X45
Rubycon
Product No:
450QXW82MEFC12.5X45
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 630 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series QXW
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 945 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 82 µF