450WXA22MEFCGC16X20
Rubycon
Product No:
450WXA22MEFCGC16X20
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 170 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series WXA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 255 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 22 µF