500-0017-N10-97
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
500-0017-N10-97
Description:
CONN PLUG MALE 7P SOLDER CUP
User Guide
Cable Opening 0.382" (9.70mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 and Molybdenum Disulfide (MoS2)
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Nickel
Shell Size - Insert 10-7
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Nickel
Primary Material Metal
Operating Temperature -20°C ~ 85°C