5.0SMCJ36A
Diotec Semiconductor
Product No:
5.0SMCJ36A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V