Home / TVS Diodes / 5.0SMDJ48AHM6G
minImg
5.0SMDJ48AHM6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
5.0SMDJ48AHM6G
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 64.7A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 5000W (5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, 5.0SMDJ
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V